• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • مرجع شعبه مرکزی
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

جملات بزرگان

 

قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):

مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ.

ادامه مطلب...

چرا در عزای امام حسین علیه السلام این قدر غذا توزیع می شود ؟

این اسراف نیست ؟اصلا کار خوبی است ؟

...

 در این نوشته می خواهیم پاسخ کوتاه و روانی به این پرسش ها بدهیم

ابتدا فارغ از سفارشات دینی به مطلبی می پردازیم : اگر فردی میهمانی ترتیب دهد و دوستان و آشنایان یا حتی افراد غریبه را اکرام کند و از آن ها پذیرایی کند از نظر عقلی کاری پسندیده است یا خیر ؟

حتما عقل و مناسبات رفتاری و اجتماعی این کار را تایید می کند ، حتی اگر آن افراد توان مالی داشته باشند و نیازی به سفره ی میزبان نداشته باشند باز این عمل مقبول و شایسته ی تقدیر است و کسی اعتراض نمی کند که برای چه از ما دعوت کرده ای و این کار اسراف است !

در عزای امام حسین علیه السلام اگر نیت بانی را مد نظر قرار ندهیم و اینطور فرض کنیم که افرادی را بر سر سفره اش میهمان کرده و آنان را عزیز شمرده است ، فعلش پسندیده است .

و اما رویکرد دینی : به کرّات در فرمایشات اهل بیت آمده است که خداوند میهمان کردن و اطعام را به خودی خود دوست می دارد و موجب برکت و فزونی است؛

چه رسد به اینکه اطعام برای رضای خدا و به محبت اهل بیت و سید و سالار شهیدان باشد .

پس عقل و دین ( که هر دو به یک حقیقت رهنمود می کنند ) این اطعام و اکرام را تایید می کنند و نه تنها خرج کردن در این راه اسراف نیست که بهترین اعمال است و به آن سفارش شده ایم.

و آثار و خیر های فراوانی به همراه دارد که اگر بخواهیم مختصرا به یکی از آنها اشاره کنیم متنعم شدن مستمندان و افراد کم توان مالی از این سفره است که دوره ی سال و علی الخصوص دو ماه محرم و صفر میهمان سفره ی کرامت این خاندان هستند و شگرف اینکه اطعام در کمال عزت و احترام و مانند سایر افراد انجام می شود که نمونه ی آن کم نظیر است ...

 

 

به‌نازم به بزم محبّت که آنجا              گدایی به شاهی مقابل نشیند

 

keramat hosseini

 

 

 

احادیث :

 

امام باقر (ع) فرمودند:إِنَّ الله عَزَّ وَجَلَّ یُحِبُّ إِطْعَامَ الطَّعَامِ وَ إِرَاقَةَ الدِّمَاءِ؛

خداوند عزوجل طعام دادن و قربانی کردن را دوست دارد.

الکافی، ج ۴، ص ۵۱.

 

پیامبر اسلام (ص) میفرمایند: الْبَیْتُ الَّذِی یُمْتَارُ مِنْهُ الْخَیْرُ وَ الْبَرَکَةُ أَسْرَعُ إِلَیْهِ مِنَ الشَّفْرَةِ فِی سَنَامِ الْبَعِیرِ

خیر و برکت به خانه ای که در آن اطعام می شود، سریعتر از سرعت فرو رفتن تیغ در کوهان شتر می رسد.

بحارالانوار، ج ۷۱، ص ۳۶۲.

 

امام صادق (ع) درباره ثواب و پاداش اطعام مؤمنان می‌فرماید: «مَنْ‏ أَطْعَمَ‏ مُؤْمِناً حَتَّى یُشْبِعَهُ لَمْ یَدْرِ أَحَدٌ مِنْ خَلْقِ اللَّهِ مَا لَهُ مِنَ الْأَجْرِ فِی الْآخِرَةِ لَا مَلَکٌ مُقَرَّبٌ وَ لَا نَبِیٌّ مُرْسَلٌ إِلَّا اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِین‏

هرکس مؤمنی را اطعام نماید و غذائی بخوراند تا او را سیر کند، هیچ یک از خلق خدا نمی‌توانند ثواب او را بشمارند، نه ملک مقرب و نه پیغمبر مرسل؛ مگر خداوند عالمیان»

الکافی، ج ۲، ص ۲۰۱.

 

حَکَی صاحِبُ ذَخائِرِ الأفهامِ عَن عَبدِاللهِ بنِ داودَ، عنِ الثِّقَاتِ، عَنِ ابنِ عَبّاسِ، قالَ: ... وَ إذا بِجَبْرَئِیلَ الْأَمِینِ هَبَطَ مِنَ الرَّبِّ الْجَلِیلِ، وَ قَالَ: یَا مُحَمَّدُ، الْعَلِیُّ الأعلَی یُقْرِؤُکَ السَّلَامُ، وَ یَخُصُّکَ بِالتَّحِیَّهِ وَ الإکرَامِ، وَ یَقُولُ لَکَ: ...، فَوَعِزَّتِی وَ جَلَالِی أَنِّی لَأَخلُقُ لَهَا (فاطمه) شِیعَهً طَاهِرِینَ مُطَهَّرِینَ، یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ عَلَی عَزَاءِ الْحُسَیْنِ، وَ أَرْوَاحَهُمْ عَلَی زِیَارَتِهِ، وَ یُقِیمُونَ عَزَاءَهُ فِی مَجَالِسِهِمْ، وَ یَسْبِکُونَ الدُّمُوعَ، وَ یُقَلِّلُونَ الهُجُوعَ، لَیْسَ لَهُمْ مِنْ ذَلِکَ رُجُوعٌ، ... أَلَا وَ مَنْ أَنْفَقَ دِرْهَماً عَلَی عَزَائِهِ وَ زِیَارَتِهِ تَاجَرَتْ لَهُ الْمَلَائِکَهُ إلَی یَوْمِ الْقِیامَهِ فِیما یُنْفِقُهُ، وَ یُعْطِی بِکُلِّ دِرْهَمٍ سَبْعِینَ حَسَنَهً، وَ بَنَی اللَّهُ لَهُ قَصْراً فِی الْجَنَّهِ.

ابن عباس نقل می کند: جبرئیل امین از جانب پروردگار جلیل هبوط کرد و گفت: ای محمّد، خدای علیّ اَعلی به تو سلام می رساند و تو را به درود و اِکرام مخصوص می گرداند و به تو می فرماید: به عزّت و جلالم سوگند، برای فاطمه شیعیان پاک و پاک شده ای خلق می کنم، این شیعیان اموالشان را در راه عزای حسین انفاق می کنند و در راه زیارت حسین جان می دهند و عزای وی را در مجالسشان به پا می کنند، خالصانه بر وی اشک می ریزند، خوابشان را کم می کنند و از این شیوه باز نمی گردند ... آگاه باشید، هرکس در راه عزا و زیارت حسین بن علی علیه السلام به مقدار درهمی انفاق نماید، ملائکه در آنچه انفاق نموده است تا روز قیامت با او داد و ستد می کنند و به ازای هر درهم هفتاد حسنۀ به وی می دهند و خداوند برای او قصری در بهشت بنا خواهد کرد.

تَظَلُّمُ الزَّهرَاء، ص 73-74

 

شبکه های اجتماعی

جستجو در میان مطالب

نماد الکترونیک

امروز1523
دیروز3814
ماه116467
همه بازدیدها18174713

شعبه مرکزی : خیابان شریعتی، تقاطع طالقانی، پلاک 173

تلفن : 8-77632007-021

ایمیل: info@kanoon-ansar.ir

ساعت کاری شعبه مرکزی

ساعات کاری شعبه امیرآباد

Design: