• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • مرجع شعبه مرکزی
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

جملات بزرگان

 

قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):

مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ.

ادامه مطلب...


مقدمه
یکی از مشکلات مردمان عادی این است که نمی توانند از زندگی خود لذت ببرند و نمی توانند کاری را پیدا کنند که به آن ها حس لذت و شادی بدهد. اغلب افراد موفق کار خود را به یک سرگرمی جذاب تبدیل کرده اند و از آن لذت می برند. توصیه مهم این است که حداقل روزی یک بار کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید، این کار به شما احساس قدرت می دهد. نشانه شناخت چنین کاری این است که ذهن شما پس از این کار خالی می شود و نشانه دیگر این است که وقتی از همه خسته می شوید، سراغ آن می روید و از انجام آن کار انرژی می گیرید. هر چقدر شما کارهای لذت بخش بیشتری را در طول روز آگاهانه انجام دهید، پر انرژی تر و موفق تر خواهید بود.
وقتی می گویم ماشین لذت یاب خود را فعال کنید، به دنبال کاری باشید که با انجام آن به اوج احساسات درونی می رسید، مثلا امکان دارد یک ورزش خاص چنین حالتی به شما بدهد. دنبال کاری باشید که برای شما لذت ایجاد می کند، اگر کار اصلی تان چنین  کاری باشد که بسیار خوب، اگر نیست بخشی از روز را به کاری اختصاص بدهید که برای شما لذت ایجاد می کند.
وقتی چیزهایی که می توانید از آن لذت ببرید کم شد، در زندگی دچار روزمرگی و خستگی خواهید شد و نمی توانید از زندگی خود لذت فراوان ببرید. شما بایستی به مغز خودتان لذت های جدید در زندگی معرفی کنید تا زندگی شما از یکنواختی خارج شود و بتوانید بهتر زندگی کنید. تغییر در زندگی می تواند نوع دیگری از لذت باشد.


لذت بیشتر، زندگی بهتر
افرادی که بتوانند در زندگی شادتر باشند، انرژی بیشتری دارند و بهتر زندگی می کنند، اما برای این که شادی جریان مستمری در زندگی باشد، بایستی وقایع شادی بخش را افزایش داد. برای این کار بایستی بتوانید به کارهایی که انجام می دهید، برچسب لذت بزنید. همین برچسب زدن باعث می شود که زمانی که این کار را انجام می دهید، مغز شما احساس شاد بودن و انرژی می کند و کم کم کار برای مغز برجسته و به او لذت خواهد داد.
فردی که از بین 50 کار روزانه از 40 تای آن ها احساس لذت می کند، کم کم آدم شادتر، پر انرژی تر و سرحال تر از گذشته خواهد بود و بهره وری بیشتری در زندگی خود خواهد داشت. این فرد را مقایسه کنید با فردی که از 5 کار روزانه خود از 40 تای آن احساس بدی می کند، این آدم بعد از مدتی فرسوده خواهد شد و از زندگی خود لذت نخواهد برد و به دنبال چیزهای دیگری خواهد رفت و غافل از این است که او ناتوان از تولید و به کارگیری مفهوم لذت در زندگی خود اوست.


تعریف لذت برای مغز
برای مغز خود بایستی شرح دهید که ملاقات با یک متفکر دارای چه لذت هایی است و به آن اندیشه کنید. بگذارید مغز به لذت این کار فکر کند. به ذهن توجه بدهید که مثلا شنا کردن در رودخانه یک کار لذت بخش است. توجه دادن به مغز به آن بسیار کمک می کند. مغز بسیار باهوش است و با کمی توجه راه خود را پیدا می کند . اگر شما به او بگویید که قدم زدن یک کار هیجان انگیز است و بسیار نشاط آور است، کم کم به آن به دید لذت نگاه می کند و با انجام آن انرژی بیشتری خواهید یافت. سعی کنید فهرست کارهایی که به شما لذت می دهد را پیدا کنید و سپس آن ها را مدیریت کنید و حداقل به تعداد آن ها بیفزایید.


توصیه ها
1. لذت جستجو را در خود زنده نگه دارید
متاسفانه ما در زندگی فقط از یک تعدادی چیز محدود لذت می بریم که هیچ وقت واقعیت نداشته اند. مثلا همه دنبال منزل و مدل ماشین بالاتر هستند، اما باور کنید که لذت های دیگری نیز در زندگی وجود دارد که شما تاکنون نتوانسته اید از آن ها استفاده کنید. مثلا جستجو کردن، می دانید این کار چه لذتی دارد. متاسفانه چنین چیزهایی در زندگی ما به عنوان لذت معرفی نشده است.
2. انعطاف و جدیت داشته باشید
اگر نتایجی که خواستید، به سرعت به دست نیامد، ناراحت نشوید و دست از عمل نکشید، بلکه دوباره به روش دیگر اقدام کنید.

3. اگر می خواهید در کنترل زندگی خود مهارت یابید، بایستی تفکر و احساس خود را کنترل کنید
شما نمی توانید از زندگی خود با ماشین، پول و خانه رضایت داشته باشید، چون پس از رسیدن به آن ها دوباره مغز شما معیار جدیدی برای شما می گذارد و بازهم از زندگی راضی نخواهید بود. مهارت کنترل احساسات ما، این جا خود را نشان می دهد. اگر خود و احساسات خود را کنترل کنید، می توانید در هر لحظه شاد باشید و از زندگی خود لذت ببرید.
تهیه کننده: خانم سعادت
منبع: قوز فکری
نویسنده: علیرضا راهداری

 

 

شبکه های اجتماعی

جستجو در میان مطالب

نماد الکترونیک

امروز2115
دیروز1843
ماه92548
همه بازدیدها19787133

شعبه مرکزی : خیابان شریعتی، تقاطع طالقانی، پلاک 173

تلفن : 8-77632007-021

ایمیل: info@kanoon-ansar.ir

ساعت کاری شعبه مرکزی

ساعات کاری شعبه امیرآباد

Design: