• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • مرجع شعبه مرکزی
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

جملات بزرگان

 

قالَ اَمیرُالمُوْمِنینَ عَلِیُّ بْنُ اَبیطالب(علیه السلام):

مِنْ کُنُوزِ الْجَنَّهِ الْبِرُّ وَ إِخْفاءُ الْعَمَلِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزایا وَ کِتْمانُ الْمَصائِبِ.

ادامه مطلب...

 
مقدمه
مشکلات اقتصادی، یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد جامعه است. بسیاری از افراد، تنها جنبه مهم زندگی خود را بخش اقتصاد ذکر می‌کنند و با توجه به تورم موجود، واقعا این موضوع به عنوان یک مشکل عدیده برای بسیاری از افراد تبدیل شده است.


1. در معرض اطلاعات اقتصادی قرار گرفتن یعنی چه؟
در هر کاری هستید که درآمد کسب می‌کنید، بایستی خود را در معرض اطلاعات اقتصادی قرار دهید. بسیاری از افراد دارای مشکلات اقتصادی هستند، نسبت به اطلاعات اقتصادی بی تفاوت هستند و اصلا خودشان را در معرض اطلاعات اقتصادی قرار نمی‌دهند. در تحقیقات انجام گرفته نشان داده شده که میلیونرها، مرتب قیمت طلا و دلار را چک می‌کنند، در حالی که کارمندان هیچ توجهی به این نرخ ندارند.
بسیاری از افراد که دچار مشکلات اقتصادی هستند، به اطلاعات اقتصادی بی توجه هستند. افرادی که درآمد کمی دارند، به خاطر این است که نسبت به اطلاعات اقتصادی بی تفاوت هستند و این افراد خود را در معرض اطلاعات اقتصادی قرار نمی‌دهند. اولین کاری که بایستی انجام دهید این است که درک خود را از مسائل اقتصادی افزایش دهید. برای این درک، افزایش اطلاعات اقتصادی و سپس فکر کردن به آن‌ها نیاز است.


2. حتما در یک روزنامه اقتصادی عضو شوید:
این کار را می‌توانید از طریق اینترنت انجام دهید، یا یک مجله یا روزنامه اقتصادی را بخوانید. اگر به کار خاصی گرایش دارید، مثل خرید و فروش ملک یا هر چیز دیگر، سعی کنید که روزنامه یا مجله‌ای که تخصصی این کار است را مطالعه کنید و به دنبال پیش بینی و تحلیل‌هایی باشید که افراد از وضعیت بازار دارند و سعی کنید که بعد از مدتی از این تحلیل‌ها تصمیم سازی جدیدی برای زندگی خود انجام دهید، مثلا شما می‌خواهید سهام بخرید، بایستی در مورد این سهام مدت‌ها مطالعه کنید و اطلاعات روز را دنبال کنید.


3. در مورد مسائل پایه اقتصادی اطلاعات و مهارت کسب کنید:
مثلا شما بایستی بدانید انواع سرمایه گذاری چیست؟ فرق کسب و شغل چیست؟ انواع دارایی چیست؟ شما بایستی بتوانید این مفاهیم را تعریف کنید. مثلا افرادی که از یک سطح عادی ثروتمند‌تر شده‌اند، افرادی هستند که کسب دارند، نه شغل.
شغل به کاری باز می‌گردد که شما برای حقوق گرفتن، درگیر آن می‌شوید، مثلا شما صبح بایستی تا بعدازظهر سرکار بروید تا حقوق دریافت کنید. اما کسب به درآمدی باز می‌گردد که شما درگیر آن نمی‌شوید، مثلا شما خانه‌ای را اجاره داده‌اید و اجاره آن را دریافت می‌کنید. اکثر ما اطلاعاتی در حوزه اقتصاد داریم، همان اطلاعاتی است که به صورت شانسی یا خانوادگی در اختیار ما قرار گرفته است و از یک روش درست پیروی نمی‌کند. سعی کنید در دوره‌های اقتصادی شرکت کنید و حتی اگر چیزی متوجه نمی‌شوید، سختی کار را به دوش بخرید تا این که بتوانید از چاله‌های اقتصادی زندگی خود خارج شوید. بسیاری از افرادی که از کمبود درآمد خود شکایت دارند، در طول زندگی خود حتی در یک دوره آموزشی اقتصادی شرکت نکرده‌اند، آن‌ها شناخت درستی نسبت به مفاهیم اقتصادی ندارند.


4. نداشتن تجربه اقتصادی:
بسیاری از افرادی که می‌خواهند در حوزه اقتصادی خود را مشغول کنند، فاقد حتی یک تجربه کار اقتصادی هستند و تجربه آن‌ها محدود به تجربه پدرانشان یا نزدیکانشان یا دوستانشان است و معمولا هم خاطرات خیلی بدی از کار اقتصادی دارند. آن‌ها نمی‌دانند که هیچ کاری بدون شکست امکان پذیر نیست، بایستی چندین کار اقتصادی انجام داده باشید تا بتوانید کار اقتصادی موفق انجام دهید. بسیاری از کارمندان در سن جوانی و میانسالی خود تجربه اقتصادی کسب نمی‌کنند و یک باره می‌روند با پول بازنشستگی خود کار اقتصادی انجام دهند که معمولا ورشکست یا پولشان را کسب از دست آن‌ها در می‌آورد، که آن زمان، زمان تجربه کار اقتصادی نیست.
برای همین از سنین پایین سعی کنید که فرزندان خود را در تجربه کار اقتصادی قرار دهید تا آن‌ها نیز ارزش پول و ارزش کار را درک و به صورت کلی با مفاهیم اقتصادی درگیر شوند. «بچه‌های پاستوریزه» که فقط درس می‌خوانند، معمولا از نظر اقتصادی افرادی ضعیف خواهند بود. در حالی که کشورهای توسعه یافته، بچه‌های دبیرستانی کار می‌کنند و این یک فرهنگ است. در حالی که در کشور ما خانواده‌ها فکر می‌کنند که فقط بچه‌ها بایستی درس بخوانند و آن می‌شود که بعد از بزرگ شدن، این بچه‌ها هیچ مهارت اقتصادی ندارند، بسیاری از افرادی که مشکل اقتصادی دارند، فاقد تجربه لازم برای کار اقتصادی هستند.


5. نداشتن مشاوره قوی اقتصادی:
مشاوره قوی نقش بسیار مهمی در رشد اقتصادی افراد می‌تواند داشته باشد. افرادی که مشکل اقتصادی دارند، معمولا فاقد یک مشاوره قوی اقتصادی هستند. در جامعه ما این مشاوره همیشه در حد سنتی همان خانواده است که معمولا خانواده هم اطلاعات اقتصادی دقیق و روشمندی ندارد و آن‌ها هم به صورت سنتی اطلاعات اقتصادی خود را کسب کرده‌اند.
داشتن یک مشاوره قوی در حوزه اقتصادی، می‌تواند رشد قابل توجهی در زندگی شما ایجاد کند. حتی انتخاب شغل شما می‌تواند از طریق یک مشاوره به گونه‌ای انتخاب شود که درآمد شما افزایش یابد. اکثر افرادی که مشکل اقتصادی دارند، در انتخاب نوع شغل و مهارت‌های لازم آن دچار مشکل هستند. به دنبال مشاوره خوب در حوزه اقتصادی خود باشید و سعی کنید از این طریق فرزندان و خانواده خود را در حوزه اقتصادی قوی کنید. مشاوران قوی اقتصادی باعث تصمیم گیری درست اقتصادی در زندگی شما شده و باعث بهبود اوضاع اقتصادی خواهند شد. اگر شما آمادگی نداشته باشید، حتی مشاوره مشاوران هم عملی نخواهد بود.


6. تحلیل نکردن شکست‌های اقتصادی:
بسیاری از مردم دارای شکست‌های اقتصادی بوده‌اند که آن‌ها را درست تحلیل نکرده‌اند. آن‌ها در خانواده‌هایی بزرگ شدند که شکست‌های اقتصادی وجود داشته و آن‌ها تحلیل درستی از آن شکست‌ها نداشته‌اند. مثلا سرمایه گذاری اشتباه که باعث ورشکستگی آن‌ها شده و معمولا آن را درست تحلیل نکرده‌اند یا کاری را بلد نبودند و مهارت کافی نداشتند و همه این‌ها جزو شکست‌های اقتصادی است که درست تحلیل نشده است. شاید به عبارت بهتر بتوان گفت به دلایل قبلی مثل نداشتن مهارت اقتصادی و مشاوره از تحیل شکست‌های خود ناتوان هستند.


7. عدم ارتباط با بزرگان اقتصادی
بسیاری از افراد هستند که مشکل اقتصادی دارند، افرادی که با آن‌ها ارتباط دارند، هم شکل خودشان هستند. آنان با بزرگان اقتصادی و افراد موفق اقتصادی ارتباطی ندارند. عدم ارتباط با این افراد خودش ضربه بسیار محکمی برای رشد اقتصادی آن‌ها می‌باشد.


8. نداشتن ریسک اقتصادی:
افرادی که وضعیت اقتصادی بدی دارند، به همان دارایی اندک خود می‌چسبند و حرکت نمی‌کنند. در حالی که اقتصاد به گونه‌ای است که باید همیشه ریسک کرد. افرادی که مشکلات اقتصادی دارند، فاقد مهارت و جسارت لازم برای ریسک کردن هستند و معمولا تا پایان عمر به وضعیت بد اقتصادی خود ادامه خواهند داد. برخی اوقات سرمایه گذاری و حتی دریافت یک وام ریسک می‌خواهد.


9. تصمیم گیری نادرست اقتصادی:
افرادی که مشکلات اقتصادی دارند، به دلیل نداشتن مهارت لازم یا اصلاحاتی لازم یا شامه قوی، معمولا تصمیم گیری‌های نادرست انجام می‌دهند و با این تصمیم‌های نادرست، اندک چیزی که دارند را نیز از دست می‌دهند، و چون در آمد آن‌ها کم است، نمی‌توانند دوباره این ثروت را تولید کنند.


10. ناتوانی در کار با بانک:
یک کار اقتصادی بدون مهارت کار با بانک نمی‌تواند به رشد قابل توجهی برسد. افرادی که از مفاهیم بانکی مطلع نیستند، عموما در کار با بانک مشکل دارند و کار بانک را فقط وام دادن می‌دانند و بس. در حالی که بانک‌ها کارهای دیگری نیز دارند. شما بایستی در هر کسب و کاری که هستید، کار با بانک را یاد بگیرید. متاسفانه افرادی که مشکل اقتصادی دارند، اکثر فاقد مهارت‌های ابتدایی کارهای اقتصادی هستند.


11. نداشتن مزیت رقابتی:
درآمد شما از یک حدی افزایش نمی‌یابد. مگر این که مزیت رقابتی شما در کار افزایش پیدا کند. شما دارای چه مزیت رقابتی هستید که نفر کناری شما ندارد؟ مزیت رقابتی به زبان ساده، یعنی چیزی که شما را از افراد مشابه خودتان برجسته سازد. حتی اگر کارمند هستید و در یک سازمان دولتی کار می‌کنید، سعی کنید در سازمان مزیت‌های کلیدی خود را افزایش دهید و همه بایستی آن را بدانند. اگر دارای کارهای خصوصی نیز هستید، باز این مفهوم به شکل دیگر شامل حال شما می‌شود. کسب و کاری که مزیت رقابتی ندارد، به زودی ورشکست خواهد شد. چون رشد اقتصادی افرادی باقی خواهد ماند که ضریب رقابتی داشته باشد.

 

شبکه های اجتماعی

جستجو در میان مطالب

نماد الکترونیک

امروز4108
دیروز3851
ماه17853
همه بازدیدها17808361

شعبه مرکزی : خیابان شریعتی، تقاطع طالقانی، پلاک 173

تلفن : 8-77632007-021

ایمیل: [email protected]

ساعت کاری شعبه مرکزی

ساعات کاری شعبه امیرآباد

Design: