Array ( [Itemid] => 577 [option] => com_k2 [lang] => دانشنامه-ی-نقد-وهابیت [view] => item [layout] => item [id] => 2818 )
^
چهارشنبه, 25 دی 1392 ساعت 13:36

وهابیت در دوران معاصر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وهابیت در دورا ن معاصر

وضعیت وهابیت معاصر، موضوع بخش فعلی است. آنچه که باعث تعجب است، شکست وهابیان در تبلیغ مرام خود با وجود صرف هزینه‌های بسیار و استفاده از همۀ روشهای موجود برای توسعۀ وهابیت است. ادامۀ ترورهای وحشیانۀ وهابیان، نشانه‌ای از تزلزل آنها و ناامیدی آنها از روشهای معمول تبلیغی است. اما از سوی دیگر این ترورها موجب نفرت تمامی مسلمانان و مردم جهان شده و در نتیجه به عامل بازدارنده‌ای برای توسعۀ وهابیت تبدیل گردیده است.

-1- چرا در پوشش مؤسسات خیریه، هزینۀ گروههای تروریستی را تأمین می‌کنید؟

خاندان سعودى، در پاسخ به فشارهاى زیاد واشنگتن، تابعیت سعودى بن لادن را لغو کرد اما در زمینۀ مقابله با مؤسسه‌های وهابى در داخل و خارج از کشور که اغلب در پوشش نهادهاى خیریه فعالیت داشتند، اقدام چندانى به عمل نیاورد. این در حالى بود که تهاجم ایده‌ئولوژیک وهابیت در سراسر جهان متکى بر کمک‌هاى نقدى و پشتیبانى مالى حکومت سعودى بود و پول القاعده از طریق همین مؤسسه‌هاى خیریه جمع‌آورى مى‌شد.

بسیارى عقیده دارند که اسامه بن لادن با شاهزاده ترکى الفیصل ـ که در زمان تأسیس طالبان، ریاست نهاد قدرتمند سازمان اطلاعات و امنیت حکومت سعودى را در دست داشت ـ در اواسط دهۀ 90 به یک توافق مهم رسیده بود که به موجب آن توافق، القاعده پادشاهى را هدف حملات خود قرار نخواهد داد و پادشاهى سعودى هم مانع از جمع‌آورى و انتقال کمک مؤسسه‌هاى سعودى براى القاعده نخواهد شد و بن‌لادن را هم مسترد نخواهد کرد. شاید پیرو همین پیمان‌نامۀ تاریخى بود که القاعده پیش از 11 سپتامبر، به کلى از انجام حملات به اهداف سعودى در عربستان خوددارى کرد. اما پس از 11 سپتامبر براى مدتى حکومت سعودى تحت فشار واشنگتن، برنامۀ سرکوب سلول‌هاى مخفى القاعده در عربستان را آغاز کرد. حملات تروریستى و درگیرى میان نیروهاى پلیس سعودى و ستیزه‌جویان وهابى پس از ماه مه 2003 به‌طور مرتب روى داده است. با این وجود به نظر مى‌رسد که بیشتر گروه هاى تروریستى وابسته به القاعده همچنان به همان «پیمان نامه تاریخى با ترکى الفیصل» احترام مى‌گذارند؛ زیرا صدها نفر از اعضاى خاندان سلطنتى سعودى بدون واهمه از به قتل رسیدن به سراسر نقاط جهان سفر مى‌کنند.

(مأخذ؛ وهابیت، معمای یک ایده‌ئولوژی بسته)

-2- چرا دشمنی و کینه و خشونت را به نام توسعۀ وهابیت در جهان ترویج می‌کنید؟

بیشتر بدانیم

صدور کینه و خصومت به اقصى نقاط جهان

با وجود این که شهروندان سعودى همچنان به عنوان پیشتازان و صف اول پشتیبانان افراط‌ گرایى مذهبى در سراسر جهان هستند، اما سازوکار اشاعه و رشد ایده‌ئولوژى وهابیت، در خارج از عربستان قرار دارد.

سعودى‌ها در طول 2 دهۀ گذشته حداقل 87 میلیارد دلار براى اشاعه و تبلیغ وهابیت در خارج از کشور هزینه کرده‌اند، و عقیده بر این است که با افزایش سرسام آور قیمت نفت در چند سال گذشته، میزان سرمایه‌گذارى سعودى‌ها دراین زمینه باز هم افزایش یافته است. قسمت عمده‌اى از این سرمایه‌ها صرف ساخت و تأمین هزینه‌هاى اجرایى مساجد، مدارس و سایر مؤسسه‌هاى مذهبى مى‌شود که وهابیت را تبلیغ و ترویج مى‌کنند. همچنین حکومت سعودى از تربیت امامان جماعت وهابى، نفوذ و تسلط بر رسانه‌هاى گروهى، انتشار نشریات، توزیع کتاب‌هاى درسى و مجلات وهابى و اعطاى هدایا و جوایز به دانشگاه‌هاى تحت نفوذ این فرقه حمایت مى‌کند.

میزان سرمایه‌گذارى سعودى‌ها در ترویج وهابیت یک رقم افسانه اى است. حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروى، در مقایسه با سعودیها تنها حدود 7 میلیارد دلار براى تبلیغ ایده‌ئولوژى کمونیسم در سراسر جهان در خلال سالهاى 1921 تا 1991 هزینه کرد.

(مأخذ؛ وهابیت، معمای یک ایده‌ئولوژی بسته)

-3- چرا آل سعود، کشور عربستان را که سرزمین نزول وحی و مهد اسلام و قرآن است به نام خاندان خود نامگذاری کرده و آن را عربستان سعودی نام نهاده‌اند. آیا این عمل مطابق سنت رسول اکرم (ص) است؟ اگر چنین نیست، آیا این عمل بدعت نیست؟

-4- چرا شما نفت، ثروتی را که خداوند به ممالک عربی و به خصوص جزیرة‌العرب ارزانی داشته، صرف تبلیغ مرام خود و کشتار و تکفیر سایر مسلمانان می‌کنید؟ آیا شکر این نعمت این نیست که این ثروت در مسیری خرج شود که سود آن به همۀ کشورهای اسلامی رسیده و باعث نزدیک شدن قلبها و رفع کدورتها گردد؟

-5- شما در جریان بیداری اسلامی مخالفت با حاکمان ظالم کشورهای اسلامی را تقبیح کرده‌اید و آن را مخالف شرع دانسته‌اید، در حالی که خود شما با کمک دولت انگلیس به مقابله با حکومت عثمانی پرداخته‌اید. پس شما خود بر ضلالت و گمراهی مسلک و مرام وهابیت اعتراف کرده‌اید.

-6- آیا قتل و کشتار و ترور و تکفیر، تیشه بر ریشۀ دین زدن نیست؟ و آیا این روش، سنتهای جاهلی را زنده نمیکند؟ آیا معرفی اسلام به عنوان دین خشونت به جهانیان، خیانت به اسلام و مسلمین نیست؟ آیا ترویج تفرقه و نفاق بین امت اسلام، نفاق و دوروئی نیست؟ آیا میتوان کشتار زنان و کودکان مسلمان را، جهاد در راه خدا، نام نهاد؟

-7- آیا تحریف کتب روایی، خیانت به اسلام و مسلمین نیست؟ چرا به جای اشاعۀ معارف اسلام، تحریف کتب را جزو اهداف خود قرار داده‌اید؟

-8- کشتن زنان و کودکان و افراد بی‌دفاع در مسیر زیارت اهل بیت علیهم‌السلام چه معنایی دارد؟ آیا آیات قرآن و سیرۀ رسول اکرم (ص) شما را به چنین کاری وادار نموده است؟ مدارک آن کجاست؟ یک آیه از قرآن بیاورید که در آن تکه تکه کردن بدن زنان و کودکان تحسین شده باشد! و مگر ممکن است خداوندی که رحمت را بر خود واجب ساخته است ( سوره انعام، آیات 12 و 54 ) چنین حکمی دهد؟

-9- آیا پبروی از عقاید محمد بن عبدالوهاب غیر از قتل و کشتار، نتیجۀ دیگری نیز داشته است؟ کتابهای او که حکایت از جهالت و بیخردی نویسنده‌اش میکند. چگونه بر مبنای فتوای چنین شخصی به ترور و کشتار و یا تکفیر مسلمین می‌پردازید؟

بیشتر بدانیم

نمونه‌هایی از جنایات وهابیان

الف - حادثه تروریستی انفجار در کاظمین؛

در این انفجار که توسط گروه های تکفیری تروریستی رخ داد بیش از 40 نفر شهید و 110 نفر مجروح شدند.

 

ب - شمار شهداي کربلا به 40 نفر رسید ۲۸ بهمن ۱۳۸۷

شمار شهداي حمله انتحاري عليه زائران کربلاي معلي در جنوب بغداد به بيش از 40 نفر و زخمي هاي اين حادثه تروريستي نيز به حدود 80 نفر افزايش يافت.

-10- چگونه شما پیروان سایر مذاهب را ترور کرده و در زمان سال نوی مسیحی در سال 2011 عده‌ای از آنان را کشتید؟ آیا این سیرۀ پیامبر اکرم (ص) است؟ چگونه خدای خود را ملاقات خواهید کرد، در حالی که دستتان به خون مسلمان و مسیحی آغشته شده است؟

حمله به کلیسای اسکندریه در ابتدای سال نوی مسیحی 13 دی 1389

نیمه های شب جمعه در حالی که شهروندان مسیحی مصر به مناسبت آغاز سال 2011 میلادی در کلیسایی در اسکندریه واقع در شمال این کشور گرد هم آمده بودند، یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده در مقابل این کلیسا منفجر شد كه بر اثر این انفجار دست کم 21 نفر کشته و 79 نفر دیگر زخمی شدند.

درهمین حال وزارت کشور مصر پس از تحقیقات اولیه اعلام کرد که این انفجار انتحاری بود و پس از مراسم عشای ربانی شب سال نو میلادی و هنگام خروج مردم از کلیسا رخ داده است.

گروه تروریستی دولت اسلامی عراق، وابسته به القاعده در سایت اینترنتی خود اعلام کرد: ما مسئولیت انفجار صورت گرفته در مقابل کلیسای اسکندریه را بر عهده می‌گیریم.

این گروه پیش از این تهدید کرده بود که همزمان با سال نو میلادی، حملاتی را در مصر انجام خواهد داد. البته در پی این تهدید، حمله به شهروندان مسیحی مصر در شب سال نو میلادی تنها به این کشور محدود نشد، بلکه برخی مناطق مسیحی‌نشین بغداد شب گذشته نیز هدف بسته‌های انفجاری قرار گرفت که بر اثر آن دو نفر کشته و بیش از 10 نفر دیگر زخمی شدند.

-11- چگونه می‌توانید زایران اباعبدالله الحسین را به خاک و خون بکشید در حالی که آنان پاک‌ترین انسانهای روی زمین هستند که با زیارت آن وجود مقدس، رضای خدای متعال را می‌جویند؟ چگونه حرمت حرم سبط پیامبر (ص) را نگه نمی‌دارید؟ در حالی که آیات قرآن وروایات فریقین به عظمت و بزرگی و فضیلت آن دردانۀ عالم خلقت گواهی میدهند. آیا این ثمرۀ توحید شماست؟ اگر چنین است، این عقیده، از هر کفری، کثیفتر و پلیدتر است. این چه عقیده‌ای است که ثمرۀ آن قساوت است؟ این سیرۀ رسول الله (ص) است یا راه شیطان؟

شهادت زائران ایرانی در عید نوروز در کربلا

اول فروردین 1391

خبرگزاری اهل بیت (ع) – ابنا: در سه‌شنبه خونین عراق در اولین روز سال نو، دهها نفر در شهرهای مختلف این کشور بر اثر انفجارات تروریستی کشته و زخمی شدند. در کربلا نیز چندین تن از جمله شش زائر ایرانی به شهادت رسیدند. گروه وهابی دولت اسلامی عراق وابسته به القاعده، مسئولیت این جنایات را به عهده گرفت.

خواندن 8353 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 بهمن 1392 ساعت 15:34

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برای انصراف کلید Esc را فشار دهید