Array ( [Itemid] => 571 [option] => com_k2 [lang] => دانشنامه-ی-نقد-وهابیت [view] => item [layout] => item [id] => 2812 )
^
سه شنبه, 24 دی 1392 ساعت 14:46

محمد بن عبدالوهاب، پیامبر تکفیر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد بن عبدالوهاب، پیامبر تکفیر

 

-1- شما در مورد محمد بن عبدالوهاب آنچنان غلو کرده‌اید که یکی از علمای معاصر عربستان (حسن بن فرحان ) کتابی را در این موضوع نگاشته است. آیا این رویه به خروج از دین اسلام و مبتلا شدن به غلو و گزافه‌گویی و پیروی کورکورانه از محمد بن عبدالوهاب نمی‌انجامد؟

بیشتر بدانیم

حسن بن فرحان که متولد 1390 هجری قمری است، از شاگردان عبدالعزیز بن باز بوده است. تعليمات دانشگاهي را در دانشكده دعوت و اعلام در دانشگاه محمّد بن سعود در «رياض» در سال 1408ه‍ .ق تا 1412ه‍ .ق آموخته است. او تخصص خود را در تاریخ و حدیث می‌داند.

حسن بن فرحان داراي تأليفات بسياري است از جمله:

1. بيعة علي بن ابي‌طالب في ضوء الروايات الصحيحة؛

2. نحو انقاذ التاريخ الاسلامي؛

3.قراءة في كتب العقائد؛

4. قرائة في منهاج السنة لابن تيمية، و ردّ ما فيه من اخطاء في حق اميرالمؤمنين علي بن ابي طالب (عليه‌السلام)

5. داعية و ليس نبياً.

کتاب "داعیة و لیس نبیا" تألیف حسن بن فرحان به موضوعی قابل تأمّل در مورد وهابیت می‌پردازد یعنی این واقعیت که ؛ محمد بن عبدالوهاب، پیامبر نیست. این کتاب با نام "مبلّغ، نه پیامبر" به فارسی ترجمه شده است. البته باید در نظر داشت که حسن بن فرحان در این کتاب اعتراف می‌کند که خود وهابی مسلک است و از دیدگاه یک وهابی، به نقد عقاید وهابیان می‌پردازد. در عین حال کتاب او نکات بسیار جالبی در مورد عقاید منحط وهابیان بیان می‌کند. در این کتاب او از غالیان وهابی نام می‌برد.

پیام اصلی کتاب "داعیة و لیس نببیا" این است که؛ محمد بن عبدالوهاب یک مبلغ دینی است و نه یک پیامبر، بنابراین نباید در مورد او دچار مبالغه و گزافه‌گویی شد.

-2- چگونه فردی مانند محمد بن عبدالوهاب که کتب او (مانند کشف الشبهات) عمیق نبودن او در مباحث دینی را به وضوح آشکار می‌سازد به خود اجازه می‌دهد که همۀ مسلمانان را به کفر و شرک متهم کند؟

-3- چرا محمد بن عبدالوهاب به حاکمان شهرها، وعدۀ غنائم جنگی و تصرف شهرهای دیگر را می‌داد؟ او یک مبلغ دینی بود یا یک ماجراجوی سیاسی؟

-4- چرا محمد بن عبدالوهاب و پیروان او اکثر فرقه‌های اهل سنت را به بدعت متهم می‌کنند؟ اگر بدعت در اسلام وجود دارد، قاعدتا وهابیان سزاوارتر به این لقب هستند، زیرا تمامی مذاهب اسلامی سابقه‌ای بسیار طولانی‌تر از وهابیان دارند.

-5- چرا رهبر شما یعنی محمد بن عبدالوهاب با حکومت زمان خود (حکومت عثمانی) به مخالفت برخاست؟ مگر مخالفت با حکومت اسلامی از نظر وهابیان موجب خروج از دین نیست؟ پس بنا بر آنچه مورد اعتقاد شماست، محمد بن عبدالوهاب و پیروان او به دین اسلام از دنیا نرفته‌اند.

فراموش نکنیم که حتی در جریان بیداری اسلامی، وهابیان به انقلابیون مصر و سایر کشورها تهمت بی‌دینی می‌زدند. اگر چنین است محمد بن عبدالوهاب و پیروان او همگی بی‌دین هستند و به مرگ جاهلیت از دنیا رفته‌اند.

-6- چرا رهبر شما یعنی محمد بن عبدالوهاب با علمای زمان خود من‌جمله پدر و برادرش که همگی حنبلی بودند به مخالفت برخاست؟ پس شما دروغ می‌گویید که پیرو احمد بن حنبل هستید.

-7- چرا محمد بن عبدالوهاب با علمای زمان خود مخالفت کرد. مخالفت با جماعت مسلمانان در دیدگاه او مساوی خروج از دین است.

-8- چرا محمد بن عبدالوهاب مسلمانان غیر وهابی را تکفیر میکند؟ آیا این سیرۀ پیامبر اکرم (ص) است که خدای متعال او را رحمة للعالمین نامیده است؟ یا بدعتی است که شما به آنان مبتلا شده‌اید؟ زیرا اینگونه تکفیرگرائی سابقه‌ای در میان مسلمانان ندارد.

بیشتر بدانیم:

برخی از ویژگیهای شخصیتی و تاریخی محمد بن عبدالوهاب:

الف – عمیق نبودن در مباحث دینی

ب – نقد اکثر فرقه های اهل سنت

ج – مخالفت با علمای زمان خود منجمله پدر و برادرش در حالی که آنان حنبلی بودند

د – کافر یا بدعت‌گذار دانستن همۀ مسلمانان غیر وهابی

ه – هم پیمانی با آل سعود

و – تکیه بر تامین مالی حامیان خود با تصرف شهرهای جدید در عربستان

ز – مخالفت با حکومت اسلامی زمان خود (عثمانی)

-9- آیا نقد علمای اهل سنت بر محمد بن عبدالوهاب برای تجدید نظر در مورد تبلیغ دیدگاههای او کافی نیست؟ ابن عابدین حنفی از علمای معاصر اهل‌سنت در مورد او می‌گوید:

"... کسانی که از نجد خروج کرده و بر حرمین غالب شدند .. معتقد بودند که تنها خودشان مسلمانند و هرکس که مخالف اعتقادشان باشد مشرک است، و از این راه کشتن اهل‌سنت و علمای آنان را مباح دانستند.

(رد المختار علی الدرر المختار، ج 4، ص 262، کتاب البغاة)

-10- آیا عقاید محمد بن عبدالوهاب به کفر نزدیک نیست در حالی که یکی از اساتید او "شیخ محمد بن سلیمان کردی" می‌گوید:

" ای فرزند عبدالوهاب! درود بر هرکسی که از هدایت پیروی کرده است. من به خاطر خدا تو را نصیحت می‌کنم که زبانت را از مسلمانان بازداری... تو نمی‌توانی و حق نداری عموم مسلمین را تکفیر کنی؛ زیرا تو یک فرد از این امتی و نسبت کفر به کسی که از عموم مسلمانان خارج شده ] یعنی محمد بن عبدالوهاب[ به واقع نزدیکتر است....." (خلاصة الکلام فی بیان امراء البلد الحرام، ج 2، ص 260، چاپ مصر.)

-11- آیا وهابیت مکتبی بر مبنای اسلام اصیل است یا مملو از بدعتها و خرافه ها؟ مخالفت اهل سنت با عقاید شما به خوبی بدعت‌آمیز بودن و خرافی بودن عقاید شما را اثبات می‌نماید.

-12- چرا هنگامی که یکی از علمای عربستان یعنی "محمد بن علوی مالکی"، کتاب "مفاهیم یجب ان تصحح" را در نقد وهابیت تألیف نمود، عده‌ای زیادی از علمای اهل سنت از او تجلیل کرده و تقریظ‌های فراوان برای آن کتاب نوشتند؟

بیشتر بدانیم

از میان عالمان اهل‌سنت عربستان در دوران معاصر، افرادی به مقابله با دیدگاه‌های بدعت‌آلود وهابیان پرداخته‌اند. آنان در کتاب‌ها و سخنان خود به شبهات وهابیان پاسخ داده و آنها را به اعتدال و میانه‌روی دعوت می‌نمایند. در میان این افراد محمّد بن علوی مالکی (1947- 2004 م) جایگاهی ویژه دارد.

 

 

او مدتی در عربستان و در مکۀ مکرمه ساکن بوده و در مسجد الحرام کرسی تدریس داشت. تخصص او در علم حدیث و فقه و تاریخ بود.

او به عنوان یکی از علمای اهل سنت، پرچم مخالفت با وهابیان را در کشور عربستان به دست گرفت و با سخنان خود و کتاب‌هایش به مقابله با انحرافات وهابیان پرداخت. بعد از انتشار کتاب‌هایش درعربستان و سرتاسر جهان، وهابیان او را تکفیر نمودند اما او اعلام کرد که حاضر است با بزرگان آنان بحث کند. مناظرات بسیاری انجام گرفت و آنان مجبور شدند تا حکم خود را پس گرفته و ادّعا کنند که اختلاف ما با او اجتهادی است و برداشت‌ها مختلف است. بدین جهت او را رها کرده ولی او را شدیدا تحت نظر گرفتند.

او کتابهایی در ردّ وهابیت تألیف نموده است، یکی از معروفترین کتاب‌های او "مفاهیم یجب أن تصحّح" است که مورد عنایت علمای اهل‌سنت نیز قرار گرفته و تقریظ‌های متعدد بر آن نگاشته شده است. گزیده‌ای از این کتاب با نام وهابیت و بازنگری از درون در ایران به چاپ رسیده است.

 

خواندن 8166 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 بهمن 1392 ساعت 15:32

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برای انصراف کلید Esc را فشار دهید

 

 

پایگاه خبری قطره پاک

 

 

تقویم برنامه ها

اوقات شرعی

Instagram logo

Instagram link

logo aparat web