Array ( [Itemid] => 579 [option] => com_k2 [lang] => دانشنامه-ی-نقد-وهابیت [view] => item [layout] => item [id] => 2829 )
^
پنج شنبه, 10 بهمن 1392 ساعت 13:35

دشمنی وهابیت با اهل بیت علیهم السلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دشمنی وهابیت با اهل بیت علیهم السلام

 

نفی فضائل اهل بیت علیهم‌السلام و مقابله با بزرگداشت آنان از اهداف اصلی وهابیان و سلفیه است. این در حالی است که آنان در ظاهر خود را محبّ اهل‌بیت علیهم‌السلام معرفی می‌کنند. مطالعۀ کتاب منهاج‌السنه که از معروفترین کتب ابن‌تیمیة است، دشمنی او با اهل بیت علیهم‌السلام را محرز می‌نماید. این رویکرد او، درست بر خلاف مذاهب اهل سنت است که هر یک به گونه‌ای، محبت و مودت اهل بیت علیهم‌السلام را ترویج نموده‌اند. در سؤالات ارائه شده به این موضوع پرداخته شده است.

-1- چگونه شما خود را دوستدار اهل بیت (ع) می‌نامید در حالی که ابن تیمیة تمامی فضائل اهل بیت (ع) را در کتب خود انکار می‌کند به گونه‌ای که حتی بزرگترین محدث وهابی یعنی آلبانی نیز برخی از نظرات او را در این مورد، نقد می‌کند.

-2- چرا در زمینه مخالفت با اهل بیت علیهم‌السلام حتی از ابن‌تیمیه افراطی‌تر هستید و در عین حال خود را علاقه‌مند به اهل بیت علیهم السلام معرفی می‌کنید؟

بیشتر بدانیم

وهابیان در ظاهر خود را علاقه‌مند به اهل بیت نشان می‌دهند اما عقاید و عملکرد آنها خلاف این مدعا است. آنها در عقاید پیرو ابن تیمیه هستند. ابن تیمیه در کتب خود اکثر فضایل اهل بیت را انکار می‌کند. وهابیان در این زمینه افراطی‌تر از ابن‌تیمیه هستند.

از نظر عملکرد هم تخریب قبور ائمۀ اطهار و کشتار زایران اهل بیت (ع)، کینه و عداوت آنها نسبت به اهل بیت (علیهم‌السلام) را آشکار می‌سازد.

این مسأله تنها مربوط به زمان حال و گروههای تروریست مانند القاعده نیست. در سال 1216 هجری (حدود 200 سال پیش) در روز عید غدیر، وهابیان به کربلا حمله کرده و 5000 نفر را کشتند و ضریح مطهر و مرقد امام حسین (ع) را تخریب کردند. آیا امکان دارد کسی که علاقه‌مند به اهل بیت (ع) است، چنین اقدامی را مرتکب شود.

-3- اگر در مورد محبت اهل بیت علیهم‌السلام صداقت دارید، چرا بر مبنای محبت اهل بیت علیهم السلام ، تقریب بین مذاهب را مطرح نکرده و از آن حمایت نمی‌کنید؟

-4- چرا با تمسک به اهل بیت علیهم السلام مخالفت می‌ورزید؟ در حالی که اکثریت اهل سنت به فضیلت آن بزرگواران باور دارند و به زیارت آنان می‌روند؟

بیشتر بدانیم

محبت اهل بیت علیهم‌السلام در میان اهل سنت سابقه‌ای دیرینه دارد. احمد بن حنبل که پیشوای حنابله و اهل حدیث است در مسند خود، روایات بسیاری در فضیلت اهل بیت‌ علیهم‌السلام نقل کرده است به گونه‌ای که مسند أحمد بن حنبل از این جهت، کتابی شاخص در میان کتب روایی أهل سنت است. شاید به همین جهت میتوان گفت اگر او در روزگار ما میزیست، هدف حمله‌های تروریستی وهابیان قرار می‌گرفت!!

-5- چرا حدیث ثقلین را که تمامی اهل سنت نیز آن را میپذیرند، قبول نمی‌کنید؟ پس شما چگونه از اهل سنت هستید؟

-6- چگونه شما نزول آیه شریفۀ تطهیر در شأن اهل بیت پیامبر (ص) را انکار می‌کنید در حالی که احادیث بسیاری از اهل سنت عبارت "انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا" در این آیه را در شأن پنج تن آل عبا می‌دانند و حتی ابن تیمیة نیز در منهاج السنة این مطلب را می‌پذیرد.

-7- آیا زیارت مرقد مطهر علی بن موسی الرضا (ع) در ایران از سوی اهل سنت، بیانگر بی اثر بودن تبلیغات شما در نفی زیارت انبیا و اولیا، نیست؟ و آیا می‌خواهید اهل سنت را نیز به این دلیل، تکفیر کنید؟

بیشتر بدانیم

زیارت اهل‌بیت (علیه‌السلام) از سوی اهل‌سنت

مخالفت با زیارت اهل‌بیت (علیه‌السلام) از اصول تفکر سلفی و وهابی است. اما برای آنکه نمونه‌ای از ارادت اهل‌سنت به اهل‌بیت (علیه‌السلام) ارائه شود، توضیح مختصری در مورد زیارت مرقد مطهر علی‌بن موسی‌الرضا از سوی اهل‌سنت ایران ارائه می‌گردد. گرچه موارد ذکر شده در مورد هم‌وطنان ترکمن است – که حنفی هستند - اما سایر اهل‌سنت ایران مانند هموطنان کرد – که پیرو مذهب شافعی هستند – نیز به زیارت مرقد علی بن موسی الرضا (علیه‌السلام) می‌روند و علاقۀ فراوانی به آن دارند.

بنابراین به رغم تلاشهای وهابیون، اهل‌سنت ایران همچون سایر کشورها، علاقۀ بسیاری به اهل‌بیت عصمت و طهارت داشته و به زیارت مرقد اهل‌بیت میروند. وهابیون زیارت را حتی در مورد پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله و سلّم) حرام میدانند اما اهل‌سنت بر خلاف نظر این کوردلان به زیارت مرقد پیامبر (صلی‌الله علیه و آله و سلّم) و فرزندان پاک او گرایش داشته و هر سال جمعی کثیر از آنان در ایران به زیارت مرقد علی بن موسی الرضا (علیه‌السلام) می‌شتابند. به عنوان نمونه توضیحاتی در مورد زیارت اهل‌سنت ترکمن ارائه می‌گردد:

قزل امام، امام طلایی مردم ترکمن

عشق و ارادات ترکمن‌ها به امام طلایی، شهره آفاق بوده و مثال زدنی است و عشق به این امام در دل و جان مردمان ایران زمین و قوم ترکمن ریشه و رخنه کرده است.

ترکمن‌ها و گلستانی‌ها همانند دیگر عاشقان به امامت و ولایت در مناسبتهای مختلف سال از جمله سالروز ولادت و شهادت علی بن موسی الرضا (علیه‌السلام) با سفر به مشهد مقدس و حضور در بارگاه ملکوتی آن حضرت، گوشه‌ای از ارادت دیرینه‌شان را به خاندان نبوت و رسالت، نمایان می‌سازند.

علاوه برآن هم‌زمان با سالروز ولادت این امام همام، در گوشه و کنار گلستان و دشت ترکمن صحرا، آئین‌های خاصی برپاست که ریشه در عشق‌ورزی این قوم اصیل و پرپیشینه به خاندان کرامت دارد.

از سوی دیگر، ترکمن‌ها در نام‌گذاری کودکان و نوزادان، علاقۀ فراوانی به استفاده از نام مبارک " رضا " دارند و تاکنون نوزادان زیادی در بین ترکمن‌ها به این اسم مزین شده اند.

مدیر حوزه علمیۀ اهل‌سنت گلستان با بیان اینکه ترکمن‌ها ارادت خاصی به حضرت امام رضا (علیه‌السلام) دارند، گفت: بیش از پنج میلیون ترکمن ساکن در کشور ترکمنستان و سایر مناطق از جمله ایران، عشق ویژه ای نسبت به قزل امام دارند.

 

 

مشهد الرضا اولین مقصد زیارتی ترکمن‌ها

مدیر حوزه علمیۀ اهل‌سنت گلستان اظهار داشت: ترکمن‌ها همواره به قزل امام، توسل می‌جویند و هر سال به زیارت ایشان می روند.

وی خاطرنشان کرد: ترکمن‌ها از هر فرصتی برای سفر به مشهد مقدس برای پابوسی امام رضا (علیه‌السلام) سفر می کنند که این امر نشان‌دهنده علاقۀ وافر به این امام همام است.

مدیر حوزه علمیه اهل‌سنت گلستان بیان داشت: همچنین بهترین مکانی که ترکمن‌ها پس از برگزاری آئین های خود به آن سفر می کنند، بارگاه امام رضا (علیه‌السلام) و پابوسی این حضرت است.

آخوند میرابی عنوان کرد: زوج های جوان ترکمن پس از جشن ازدواج برای ماه عسل به زیارت بارگاه قزل امام سفر می‌کنند.

وی عنوان کرد: حتی حجاج و زائران نیز قبل و بعد از مشرف شدن به مکه به مشهد می‌روند تا ارادتشان را نسبت به علی بن الموسی رضا (علیه‌السلام) نشان دهند.

هم‌زمان با دهۀ کرامت و سالروز ولادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولادت، در مناطق مختلف گلستان از جمله مناطق ترکمن‌نشین مراسم جشن و شادمانی برپاشده است. گلستان نیز همانند دیگر مناطق کشور در سالروز تولد این خورشید ولایت، غرق در سرور و شادی است و جشن‌های دهه کرامت در مناطق مختلف استان برگزار شده است.

-8- آیا علاقه شدید همۀ مسلمانان در اقصی نقاط عالم به اهل بیت پیامبر (ص) نشانۀ بی‌توجهی آنها به تلاش شما از زمان ابن تیمیة تاکنون برای نفی فضائل اهل بیت (ع)، نیست؟

-9- آیا مخالفت مردم مصر با شما در هتک حرمت اماکن متبرکۀ مصر، برای اثبات اینکه شما بدعت گزارانی گمراه هستید، کفایت نمی‌کند؟

بیشتر بدانیم

تظاهرات میلیونی مردم مصر در حمایت از اهل‌بیت علیهم السلام

13/1/1390

معترضان مصري پس از اقامه نماز جمعه در شهر 'اسكندريه'، با برپايي تظاهرات، اقدام برخي وهابيون تندرو معروف به سلفي‌ را در تخريب ضريح اهل‌بيت علیهم‌السلام در برخي استان‌هاي مصر محكوم كردند و از شوراي نظامي حاكم بر اين كشور خواستند تا اين اماكن را بازسازي و محافظت كند.

شركت كنندگان در اين تظاهرات با تأكيد بر لزوم توقف اقدامات سلفي‌ها خاطر نشان كردند كه اين افراد در برخي شهرهاي مصر از جمله 'قليوب' در شمال قاهره به تخريب زيارتگاههاي اهل‌بيت علیهم‌السلام مبادرت كرده‌اند.

'محمد الدريني' دبير كل شوراي عالي حمايت از اهل‌بيت در مصر تاكيد كرد، راهپيمايي جمعه با هدف مخالفت با اقدامات سلفي‌ها و درخواست مقابله با آنها صورت گرفت و تا زماني كه مراقد اهل‌بيت در معرض تخريب قرار داشته و از آنها حمايت نشود، اعتراضات ادامه خواهد داشت.

از سوي ديگر 'السيد الهاشمي' رهبر طريقت هاشميه شاذليه در مصر با محكوم كردن تخريب زيارتگاه‌هاي اهل‌بيت گفت: 'ما جان خود را فداي اهل‌بيت مي‌كنيم و تا زماني كه سلفي هاي وهابي تندرو از اقدامات خود دست برندارند، ساكت نخواهيم نشست. ما همراه با شيعيان در راهپيمايي ميليوني روز جمعه شركت كرديم.' مجمع تحقيقات اسلامي مصر نيز در بيانيۀ پايان جلسه ماهانه اين مجمع كه به رياست 'احمد الطيب' شيخ الازهر ،'علي جمعه' مفتي و'عبد الله الحسيني' وزير اوقاف مصر و كليه اعضا برگزار شد، تجاوز به برخي ضرايح و قبور صالحان را محكوم كرد. تخريب زيارتگاه‌هاي اهل بيت در برخي شهرهاي مصر خشم شيعيان و اهل‌سنت اين كشور را برانگيخت.

وهابيون تندرو كه از سوي عربستان حمايت مي شوند، پس از انقلاب مصر به تكاپو افتادند و با اقداماتي از جمله بريدن گوش يك مسيحي، حمله به قبطي‌ها، پاشيدن اسيد بر روي دختران، ضرب وشتم و تهديد آنها، دخالت وتقلب گسترده در نظرسنجي اخير قانون اساسي در اين كشور و تشويق رأي دهندگان به دادن راي منفي، نفرت شديد مردم مصر را برانگيختند.

 

خواندن 3459 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 بهمن 1392 ساعت 15:35

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برای انصراف کلید Esc را فشار دهید

 

 

پایگاه خبری قطره پاک

 

 

تقویم برنامه ها

اوقات شرعی

Instagram logo

Instagram link

logo aparat web