Array ( [Itemid] => 578 [option] => com_k2 [lang] => دانشنامه-ی-نقد-وهابیت [view] => item [layout] => item [id] => 2830 )
^
پنج شنبه, 10 بهمن 1392 ساعت 13:44

تخریب اماکن مقدس مسلمانان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تخریب اماکن مقدس مسلمانان

-1- چرا اماکن مقدسی را که مورد احترام تمامی مسلمانان است، تخریب کرده‌اید؟ اگر بگوئید؛ نیاز روزافزون برای اسکان زائران مکۀ مکرمه موجب تخریب بناهای قدیمی و احداث بناهای جدید شده است، می‌گوئیم؛ در همۀ دنیا مسألۀ توسعۀ شهری برای رفاه حال مردم و مسافران وجود دارد، اما هیچ ملتی، به این بهانه، بناهای تاریخی خود را نابود نمی‌کند! کدامیک از مذاهب اهل سنت با این اقدام شما موافقت کرده‌اند. آیا این عمل نابودکردن یادگارهای نبی مکرم اسلام (ص) نیست؟ آیا شما در این مورد نسبت به کل جامعۀ مسلمانان مسئول نیستید؟ و از سوی دیگر آیا این بناهای چندین طبقه نیاز اغنیا را برآورده می‌کند یا برای همۀ زائران قابل استفاده است؟

بیشتر بدانیم

ایندیپندنت: سعودی‌ها با بولدوزر به جان تاریخ اسلام افتاده‌اند

6/8/1391

عربستان بخش گسترده‌ای از آثار تاریخ اسلامی را نابود می‌کند.

3 مسجد از قدیمی‌ترین مساجد جهان قرار است طی برنامه چند میلیارد پوندی عربستان سعودی برای گسترش دومین مکان مقدس مسلمانان نابود شود. کار بر روی مسجد‌النبی که [حضرت] محمد (ص) در آن‌جا به خاک سپرده شده، قرار است از پایان ماه آینده و با اتمام موسم سالانه حج آغاز شود.

 

اما تخریب اماکن تاریخی مهم در این برنامه موجب بالاگرفتن نگرانی‌ها شده است. پیش از این هم بی‌توجهی آشکار پادشاهی عربستان به میراث تاریخی و باستانی مکه که مقدس‌ترین شهر این کشور است، موجب بروز خشم از این اقدامات شده بود. بخش اعظم این گسترش، در بخش غربی مسجد‌النبی انجام می‌گیرد، یعنی جایی که حرم بنیان‌گذار اسلام در آنجا قرار دارد.

دقیقا در کنار دیوار غربی ساختمان کنونی مسجد‌النبی دو مسجد واقع شده و همچنین مسجد «غمامه» نیز در این منطقه قرار دارد. مسجدی که در محلی ساخته شده که گفته می‌شود پیامبر (ص) برای اولین بار در آن نماز عید را در مدینه برپا کرده است.

دکتر «عرفان العلاوی» از «بنیاد تحقیقات میراث اسلامی» که بخش اعظمی از فعالیت‌هایش در 10 سال گذشته بر تلاش برای جلوگیری از آثار تاریخ اسلامی تمرکز داشته، در این باره می‌گوید: «هیچ‌کس منکر این نیست که مدینه نیاز به توسعه دارد، اما رویه‌ای که مقامات در پیش گرفته‌اند، نگران‌کننده‌ است. راه‌هایی وجود دارد که بتوان در کنار توسعه، اماکن تاریخی اسلامی را هم حفظ کرد، اما آن‌ها می‌خواهند همه این اماکن را تخریب کنند».

موسسه خلیج که دفتر مرکزی آن در واشنگتن مستقر است، برآورد کرده که در طول 20 سال گذشته بیش از 95درصد ساختمان‌های با قدمت بالای هزار سال این 2 شهر تخریب شده‌اند.

در مکه هم، مسجدالحرام که مقدس‌ترین مکان برای مسلمانان است و محلی است که تمام مسلمانان در آن برابر در نظر گرفته می‌شوند، اکنون در زیر سایه مجتمع «جبال عمر» قرار گرفته؛ مجتمعی متشکل از چند آسمان‌خراش، چندین هتل و برج ساعت عظیم‌الجثه. مکان‌های تاریخی در جریان این پروژه از بین رفتند، نظیر محل تولد پیامبر که اکنون کتابخانه‌ای در محل آن تاسیس شده و خانه [حضرت] خدیجه که یک مجموعه سرویس بهداشتی جایگزین آن شده است.

عربستان همچنین تاکید کرده است که هتل‌های زیادی را برای زائران فقیرتر ایجاد کرده، اما منتقدین می‌گویند این هتل‌ها کیلومترها دورتر از اماکن مذهبی شهر ساخته شده‌اند.

هرچند که تخریب‌های صورت گرفته در مدینه تاکنون به شدت مکه نبوده، اما تا همین الان هم چندین مکان تاریخی اسلامی نابود شده‌اند. از 7 مسجد تاریخی که به عنوان یادمان جنگ خندق ساخته شده بودند، تنها 2 مسجد باقی مانده است. 10 سال قبل هم مسجدی متعلق به نوه پیامبر با دینامیت تخریب شد. تصاویری از این تخریب که به صورت مخفیانه برداشته شده و منتشر شد، نشان می‌داد که ماموران پلیس دینی عربستان در زمان انفجار ساختمان به شادی پرداخته‌اند.

سال 2007 هم وزارت امور اسلامی عربستان نامۀ «عبدالعزیز آل‌الشیخ» مفتی اعظم این کشور را منتشر کرد، که الشیخ در این نامه خواستار تخریب گنبد نبوی و مسطح شدن حرم پیامبر شده بود. سکوت مسلمانان در برابر این اقدامات مصیبت‌بار است. کسانی که به فیلم موهن واکنش نشان دادند و علیه آن تظاهرات کردند، باید به تخریب محل‌های تولد اسلام نیز اعتراض کنند.

بر اثر پیامدهای ناگوار مخالفت با سیاست رسمی خاندان سلطنتی، تعداد اندکی مایل به اظهار عقیده در این رابطه هستند. بیشتر کشورهای مسلمان از بیم درگیری‌های سیاسی و عدم صدور روادید برای اتباع‌شان در زمان حج، از هرگونه انتقاد خودداری می‌کنند. باستان‌شناسان غربی نیز از ترس قطع دسترسی‌شان به مناطق تاریخی، سکوت اختیار کرده‌اند.

با وجود این وضعیت، برخی باستان‌شناسان و مورخان برجسته‌ی سعودی، زبان به اعتراض گشوده، چون به این باور رسیده‌اند که هنوز فرصت اندکی برای نجات آثار باستانی عربستان باقی مانده است.

همچنین سامی انگوی ـ کارشناس برجسته‌ی معماری اسلامی منطقه ـ با اظهار نگرانی، در مصاحبه‌ای با رویترز اعلام کرده است که «این اعمال کاملا در تضاد با هویت مکه و تقدس خانه خداست. هم مکه و هم مدینه از لحاظ تاریخی کارشان تمام است، دیگر چیزی به‌جز آسمان‌خراش در این شهرها یافت نمی‌شود.»

مهم‌ترین خطر، به نظر دکتر علوی، طرحی به ارزش 690میلیون پوند برای توسعه‌ی بیت‌الله الحرام است. مؤسسه‌ی تحقیقات میراث اسلامی، فهرستی را از بناهای در معرض تهدید تهیه کرده است. بسیاری از بناهای مهم مکه مانند بخش‌های عثمانی و عباسی بیت‌الله الحرام، منزل، محل تولد پیغمبر اسلام (ص) و منزل حمزه، عموی ایشان، اکنون در معرض تهدید هستند.

آن‌ها که به دور کعبه می‌گردند، کافی است که سر خود را بلند کنند تا جدیدترین نمونه از علاقه‌ی پایان‌ناپذیر آل سعود را به زرق و برق‌های ساختمانی مشاهده کنند. با ارتفاع بیش از 600 متر، برج تازه‌افتتاح‌شده‌ی مکه، موسوم به «برج ملوکانه ساعت مکه» قسمتی از برنامه‌ی ساخت آسمان‌خراش‌هایی است که محل هتل‌های پنج ستاره‌ای خواهد بود که در مناسک حج، محل اقامت اقلیت متمولی از زائران خواهد بود.

منزل حضرت خدیجه (س) پس از تخریب برای مدت کوتاهی به دستشویی عمومی تبدیل شد. پس از مذاکرات طولانی، محل همراه آثار تاریخی از زمان صدر اسلام تخلیه شد.

پس از این‌که آل سعود کنترل مکه را برعهده گرفت، گنبد منزل پیامبر اسلام را تخریب و از آن برای نگهداری احشام استفاده کرد. این مکان به کتابخانه‌ای با نام «مکتبه مکه مکرمه» تبدیل شد. به نظر می‌رسد که توسعه‌ی بیت‌الله الحرام، این مکان را بار دیگر در خطر قرار داده است. محل تولد پیغمبر (ص) هیچ‌گاه توسط باستان‌شناسان بررسی نشده و آثار تاریخی آن خارج نشده است.

افراطیون وهابی به‌دنبال برداشتن پله‌های منتهی به غار حرا و تمام جبل النور هستند.

وهابیان در طول تاریخ ننگین خود بارها مکانهای مقدس اسلامی را تخریب نموده‌اند که مهمترین آنها، تخریب گنبد و بارگاه قبور ائمۀ اطهار علیهم‌السلام در قبرستان بقیع در سال 1344 هجری قمری است. همچنین انفجار گنبد و بارگاه و حرم مطهر امام هادی علیه‌السلام و امام حسن عسکری علیه‌السلام از دیگر فجایع وهابیان است.

 

خواندن 3313 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برای انصراف کلید Esc را فشار دهید

 

 

پایگاه خبری قطره پاک

 

 

تقویم برنامه ها

اوقات شرعی

Instagram logo

Instagram link

logo aparat web